Rüya Mekânları

Rüya karakterleriniz, hikâyelerinizin olaylarını, onlar için yarattığınız sonsuz çeşitlilikteki rüya mekânlarında eyleme geçirirler. Bu rüya mekânları, uyanık yaşantınızda bulunduğunuzu hissettiğiniz yeri yansıtır ve iç dünyanıza ayna tutar. Tanıdık rüya mekânları genelde çocukluk evi ya da okul sınıfı gibi, sizin için özel anılar barındıran bir yerellik hissi uyandırır. Bu bilindik yerleri tekrar ziyaret ederken, tanımadığınız mekânlar da yaratırsınız ki, böylece uyanık yaşantınızda ortaya çıkabilecek bilinmeyen olasılıkları ve potansiyelleri keşfedebilesiniz… Rüya mekânlarınızı gezerken, hayatınızda nereye gitmek istediğinizin yollarını araştırmaktasınızdır.

Bir ev veya ofis gibi bir yapının içinde olduğunuzu düşlediğinizde karakterinizi ve barındırdığınızı bildiğiniz potansiyelinizi inceliyorsunuz demektir. Dışarıda olmayı düşlemek ise, anlık farkındalığınızın ötesinde neler olduğunu ve o imkânları nasıl araştırabileceğinizi düşündüğünüz anlamına gelir. Kasaba ya da şehir gibi kentsel mekânlar, uyanık yaşantınızda biriktirmekte olduğunuz karmaşık bilgilerinizi ve zengin deneyimlerinizi yansıtır. Kırsal kesimler ve vahşi doğa, engin ve fırsatçı doğanızı harekete geçirir. Rüyalarınızda uzak ülkelere yolculuk etmeniz ise günlük yaşantınızda size yabancı görünen bir şeyle karşılaşacağınız anlamına gelir.

Günlük yaşantımızda kullandığımız dil, iç doğamızın bilinçdışı farkındalığım aksettirir. “Tepeye tırmanmak” sözüyle, tam da zirveye yaklaşmışken “arkası yarın” şeklinde sonlanabilecek bir çabadan bahsediyoruz. Küçük detaylara takıldığımızda ve daha geniş bir açıdan bakmayı zor bulduğumuzda ise, “ağaçlardan ormanı görememek” sözünü kullanırız. Denizden kilometrelerce uzakta yaşasak da kendimizi “ortalık süt liman” derken bulabiliriz. Kendimizi iyi hissettiğimiz bir yer için, “evimde gibi hissediyorum” veya “yabancılık çekmiyorum” deriz.

Bazen, bilinçdışı farkındalığınızı uyanık yaşantınızdaki çevrenize yaydığınızda, dış dünyanızda iç doğanıza uyduğunu hissettiğiniz mekânlar bulursunuz. Bu, genelde, oldukça ilham verici olabilecek fiziksel bir mekânla derin bir bağlantı hissi verebilir. Bazı mekânlar, onlarca insanın birden iç dünyasını yansıtabilir ve bu alanlar zamanla birçokları tarafından kendi içsel yaşamları için hayati olarak atfedilen efsanevi mekânlara dönüşebilirler. Bazıları bu kutsal noktaları yüceltmek için tapmaklar ve mabetler inşa edebilir, diğerleri ise kutsanmış topraklarını çevreleyen spor alanlarında bir araya gelebilirler.

Gerçekte kim olduğunuza dair bilinçdışı farkındalığınız, nereden geldiğiniz ve nereye gitmekte olduğunuzla ilgili anlayışınızla derinden bağlıdır. Tüm kültürlerde Şangri-La, Şambala, Hyperborea ve Ütopya gibi, uhrevi ve vadedilmiş topraklar ve rüya mekânları vardır. Bir masada oturan veya caddeden aşağı yürüyen insanları izlediğinizde, genelde gözlerindeki uzaklara dalmışlığı yakalayabilirsiniz çünkü bilinçdışı farkındalıkları o esnada rüya mekânlarında özgürce dolaşmaktadır. Bu rüya mekânlarını haritada bulamayabilirsiniz veya GPS koordinatlarını bilemeyebilirsiniz; ama onlar bizim bilinçdışı manzaralarımızda gerçekten var olan ve kendimiz olabildiğimiz yerlerdir.

Bir önceki yazımız olan 16-17-18 Haziran Tarihinde Doğanların Burcu Ve Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Author Description

Recent Posts

No Responses to “Rüya Mekânları”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*