ÖZGÜR İRADE VAR MI?

ÖZGÜR irade sorunu insanı yüzyıllarca takip etmiş sorunlardan biridir. Yaşamımızın akışını değiştirebilir miyiz? İrademiz mutlak veya kısmen özgür mü?

Silver Birch zor sorulardan hep hoşlanmıştır. Bazıları özgür iradeyi sıkıntı verici bir soru olarak düşündükleri için bir kısmı bu konuya ayırmak uygun olacak. Bir ziyaretçiye cevap verirken rehber şöyle söyledi:

Bu, kadın ve erkeğin bütünü oluşturması yasasının tamamlayıcılık yönüdür. Mantığın cevap veremeyeceği yerde önsezi yardımcı olabilir. Kendinizi tamamlamanız için size bir fırsat veriliyor. Özgür iradeniz var. Kendi seçiminizi yapabilirsiniz.

Yaşam şans, kaza ya da tesadüf değildir. Tüm yaşam değişmez doğa yasasının kontrolü altındadır. Varlığın incelediğiniz yönü ne olursa olsun o, doğa yasasmdan kaynaklanır. İnsanlar doğa yasasının işleyişinin dışmda değillerdir. Onun ayrümaz parçasıdırlar.

Bir seçim yapmak durumunda kaldığınızda yasa işlemiş demektir. Bu, seçiminizi yapmanız içindir. Sizi sevenler size yol gösterici olmuşlardır. Adımlarınızı yönlendiren sevgidir. Ve fırsat verirseniz sevgi size rehberlik yapabilir.

Yaşam gibi sevgi de yok edilemez. Maddî şeyler yok olacaktır, çünki doğaları ebedî değildir. Ruhsal şeyler ebedîdir. Sevgi ruhun kalitesidir. Sevgi dayanır, sevgi yaşamaya devam eder, İncilinizin dediği gibi sevgi yasanın tamamlanmasıdır.

Rehberi varlığa, “Tüm yollar aynı yere mi çıkar ya da hiçbir yere götürmez mi? ” diye soruldu.

“Yer” kelimesi zor. Kendi yöntemimle açıklamam gerekirse, tüm yollar yaradılışın tek büyük tanrısal kaynağına götürmektedir. Sizin “Tanrı” dediğiniz Büyük Ruh sonsuzdur. O hâlde Büyük Ruha, mükemmel sevgi ve bilgeliğin timsaline götüren sonsuz sayıda yol olmalıdır.

Büyük Ruh yaşamdır, yaşam ise ruhtur. Yaşam bahşedilen her canlı doğduğunda almış olduğu mirastan dolayı tanrısal bir niteliğe sahiptir. Gezegeninizde yaşayan tüm canlılar sonsuz bir yolculuk üstündedir. Sonunda tek bir tanrısal hedefe uzanacak olan yolları izlerler.

Gezgin ruh samimiyetle kendisini tamamlamaya çalışarak yolu dürüst niyetle geçtiği takdirde yolun uzunluğu önemli değildir. Görevini başardığı, diğer insanlann kendi yeryüzündeki varlığından dolayı zenginleşebilmesi için kendisine bahşedilen armağanları sergilediği takdirde yolun uzunluğu önemli değildir.

Günümüzde pek çok genç, insanın dünyaya yaptıklarından dolayı bu gezegenin uzun süre yaşayıp yaşamayacağı merak ediyor.

Bu gezegen yaşamaya devam edecek.

Bir önceki yazımız olan Rüya Mekânları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Author Description

Recent Posts

No Responses to “ÖZGÜR İRADE VAR MI?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*